Cecilia Beaux Kimdir?

Ağustos 05, 2016


Öğretmen olarak da geniş bir üne sahip olan Amerikan Empresyonistlerden Cecilia Beaux, belki de boyayı en "akıcı" kullanan ressamlardan. Portrelerine bakıldığında zengin renk paleti karşısında büyülenmemek imkansız. Bu yazıda ise Beaux'un yaşam öyküsünü sizler için hazırladım.

Cecilia, büyük bir ailenin küçük kızı olarak 1855'te Philadelphia'da dünyaya geldi. Annesi doğumdan hemen sonra ölünce, babası Cecilia ve ablasını büyütmesi için büyükannesi ve teyzesine bırakarak Fransa'ya döndü.

İlk çizim eğitimlerini evde küçük yaşta teyzesinden almaya başladı. Okula gidecek yaşa geldiğinde ise Philadelphia'da bulunan ve sadece kızların katılabildiği Lyman Okulu'na katıldı. Bu sırada yine çevresindeki kişilerden dersler almaya çalışıyordu. Uzaktan akrabası olan Catherine Ann Drinker, onu sanat, tarih ve İncil ile ilgili konularda eğitiyordu.

1872-1873 yılları arasında Hollandalı sanatçı Adolf Van der Wielen'in Philadelphia'da bulunan atölyesinde çalışmaya başladı.

Akrabaları ve Lyman Okulu'nda aldığı eğitimlerde çizim tekniğini iyice geliştirdi ve 1870'lerde mali açıdan ailesinden bağımsız hale geldi. Porselen levhalar üzerine çocuk portreleri ve taşbaskı yaparak geçimini sağlıyordu.

1877 ve 1879 yılları arasında Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi'ne kayıt oldu. Burada eğitimi devam ettiği sürece sık sık ödüller alırdı. 1881 ve 1883 yılları arasında ise William Sartain'in atölyesinde çalışmaya başladı.

İlk kez 1887 yılında Paris Salonu'nda yapılan sergiye katıldı. Ve Fransa'da eğitim almaya karar verdi. Bir yıl sonra kuzeni ile birlikte Paris'e yerleşti. Burada bir sanat akademisi olan Academie Julian'a katıldı. Adolphe-William Bouguereau ve Tony Robert-Fleury'nin atölyesinde çalışmaya başladı. Paris'te arta kalan zamanlarında sık sık Louvre Müzesi'ne giderek eski ustaların çalışmalarını inceledi ve bunların birer kopyalarını yaptı. Aynı yılın yaz tatili döneminde Amerikan gurbetçilerin yaşadığı bölgeleri seçerek onların açık havada resimlerini yaptı. Örneğin Fransa'nın Bretonya ve Concarneau bölgeleri, İsviçre ve İtalya.

Paris'e geri döndüğünde Academie Julian'daki eğitimine devam etti. Pascal Adolphe Jean Dagnan-Bouveret ve Gustave Courtois'in yanında çalışmaya başladı. Ayrıca gizlice Jean Joseph Benjamin-Constant'ın atölyesinde de çalışıyordu.


1889 yılının Ağustos ayında okulunu bitirip, Paris'ten Amerika Birleşik Devletleri'ne geri dönünce Philadelphia'da yaşayan ailesinin yanına taşındı. Birkaç yıl sonra Richard Watson Gilder'in editörlüğünü yaptığı Century dergisinde vakit geçirmeye başladı. Buraya sık sık gelir, yapılan toplantılara katılırdı. Bazı yazıları da o dönemde yayınlanmıştı. Örneğin; Feminist Elizabeth Cady Stanson tarafından New York'ta düzenlenen özel bir resim sınıfı için bir iki haftada eleştiri yazısı yazdı.

1895'te Pennsylvania Akademisi'nde öğretmen olarak çalışmaya başladı. Buradaki görevi 1916'ya kadar devam edecekti.

1896'da, ikinci Avrupa gezisinde Fransa'da Claude Monet'le, İngiltere'de ise John Singer Sargent ile tanıştı.

1900'lü yıllarda New York'a taşındı ve 1905'ten sonra yaz aylarını Massachusetts eyaletinde yer alan Gloucester şehrinde geçirdi.

I. Dünya Savaşı yıllarında büyük uluslararası figürlerin portrelerini çizdi.

Yaşamının son yıllarında kalça kırığı nedeniyle rahatsızlandı ve bu süreç onun çok daha az verimli olmasına neden oldu. Bu sırada otobiyografisini yazdı.

87 yaşında Gloucester'de hayatını kaybetti.

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-LisansDevam 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Eserin tüm hakları yazara aittir. Kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. Anlayışınız için teşekkürler.

Bunları Da Okuyabilirsiniz:

0 yorum

İlginiz için teşekkürler...