Babil Kulesi'nin Detayları

Mayıs 22, 2016


Merhabalar,

Günümüzde sanat eserlerini artık internet ortamından veya müzelerin sundukları online sergilerden rahatlıkla görebiliyoruz. Ama bazı resimlerde detay çok fazladır ve incelemek için daha fazla yakınlaşmak gerekir. Babil Kulesi de bunlardan biri. Geçtiğimiz yıl tam da bu dönemlerde sizlere Pieter Bruegel'in yaptığı Babil Kulesi'ni iki versiyonu ile birlikte genel hatları ile anlatmıştım. Bu yazıyı ise eserin Viyana versiyonunun büyüleyici detaylarında kaybolmak isteyenler için hazırladım. Resimdeki detaylara hep birlikte uzaktan yakına doğru bakacağız.Kale, nehir, değirmen, çayırlar ve dağlar.


Yerleşim yerini çevreleyerek içine alan kule surlarının arkasında girişe doğru yürüyen bir grup insan.


Ve surlarının oluşturduğu duvarın arkasında sebze ekilmiş yeşil bahçeler.


Nehrin karşısına geçmek için küçük bir köprü. Üzerinden bir at arabası geçiyor. Aşağısında ise kadınlar nehirde çamaşırlarını yıkıyor.


Nehir kıyısındaki bu evde yaşayan köylüler, evin önündeki küçük araziye sebze ekiyorlar. Burada bahsetmek istediğim başka bir nokta daha var. Nehrin yanında kaldıraç türevi bir el yapımı alet var. Bu, Antik Mısır'da yazın su seviyesi düşen Nil'in alçakta kalan yerlerinde suyu almak için kullanılan bir kaldıraç sistemiydi. Mısır'dan sonra Kuzey Afrika, Mezopotamya ve Anadolu'ya da yayıldı. (Bkz: Shadoof) Buradan da anlaşılacağı üzere, bahçelerini bu alet yardımıyla nehirden aldıkları su ile suluyorlar.


Kulenin yakınlarında bulunan demirci dükkanları. Ocakları yanıyor.


Bazı insanlar çalışırken bazı insanlar da mola vermişler, uzanıp dinleniyorlar.


Bir grup işçi duvarı savarken, bir grup insan da su çekiyorlar.


Yapı malzemesi yüklenmiş at arabaları yokuş yukarı doğru gidiyorlar.


Gemilerden gelen malzemeler burada hazır bekleyen at arabalarına yükleniyor, ve sanırım bu at arabaları da diğerlerinin peşinden gideceğe benziyor.


Bir salı kürek çekerek ilerletmeye çalışan insanlar.


Büyük gemilerle gelen malzemeler daha küçük teknelerle kıyıya gönderiliyor.


Evler ve sebze bahçeleri.


İnekler çayırda otlarken, gezginler şehre doğru gitmekteler.


Kuleye baktığımızda ise yine burada çalışan insanları görüyoruz. Kimileri yaktıkları ateşte öğle yemeği pişiriyor, kimileri yıkadıkları çamaşırları kuruması için asıyor, kimileri de yukarıda pencere önündeki çiçeklerin bakımını yapıyor.


Burada da aynı şekilde pencerelerin eteğinden veya kapıların önünden ip gerilerek asılmış çamaşırları görüyoruz. İnsanlar işleriyle meşguller.


İşçiler.


Daha fazlası.


Büyük bir çivi ve çekiçle taşları işleyenler veya üzerine yazı yazan işçiler.


Ağır kaldıran işçiler.


Nemrut, Babil Kulesi'nin inşa edilmesini isteyen kral.


Ve Nemrut'u gören işçiler önünde eğiliyorlar.

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-LisansDevam 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Eserin tüm hakları yazara aittir. Kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. Anlayışınız için teşekkürler.

Bunları Da Okuyabilirsiniz:

4 yorum

 1. nasıl güzel geldi şunu inceleyip okumak. iyi ki bu blog var :)

  YanıtlaSil
 2. Çok derinlemesine güzel bir analiz olmuş.

  YanıtlaSil
 3. Sanatsal bir anlatım,özenilmiş cümleler ve faydalı bilgiler...Blog ozen ve emek kokuyor.Devamını dilerim.Başarılar!

  YanıtlaSil
 4. Bütün yorumlar için teşekkür ederim. Beni çok mutlu ettiniz. Demek ki doğru bir yoldayım. Keyifli okumalar dilerim. Sevgiler...

  YanıtlaSil

İlginiz için teşekkürler...