Mutlu Yıllar Van Gogh!

Mart 30, 2016Vincent van Gogh, büyük babası ve kendisinden bir yıl önce ölü doğan kardeşinin isimlerini almıştır.


İlk resmini yaptığında 27 yaşındaydı.


Resme ilk başladığında köylüleri model olarak kullanmaya başladı. Fakat bir süre sonra onlara ödeyecek ücreti bulamadığı için çiçekleri model olarak almaya başladı.


Belirli bir nedene bağlı olmayan ve sık tekrarlayan nöbetlerle kendini gösteren temporal lob epilepsisi hastalığı vardı.


10 yıl gibi kısa bir sürede yaklaşık 900 resim yaptı.


Nöbetlerinden birinde ustura ile çok sevdiği arkadaşı Paul Gauguin'e saldırmaya çalıştı. Ardından ne yaptığını fark ettiğince kulağının bir kısmını keserek arkadaşına özür mahiyetinde göndermiştir.


Kaldığı hastanede bir gece yarısı penceresinden gördüğü manzarayı tuvaline yansıttı ve Yıldızlı Gece doğdu.


Onun eserlerinde bugün hâlâ çözülememiş oldukça karışık matematiksel ilkeler olduğunda hemen hemen herkes hemfikir.


Vincent, 37 yaşında kendini bir buğday tarlasının ortasında vurdu fakat 2 gün ölmedi. Son anlarında bile kardeşi Theo yanındaydı. Ölürken söylediği son soz, üzüntü/kederin sonsuza dek süreceği idi.


Yaşadığı dönemde yalnızca tek bir tablosu satılan ama günümüzde en çok tanınan ressamlardan biri olan Vincent van Gogh, tam 163 yıl önce bugün doğmuştu.


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-LisansDevam 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Eserin tüm hakları yazara aittir. Kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. Anlayışınız için teşekkürler.

Bunları Da Okuyabilirsiniz:

0 yorum

İlginiz için teşekkürler...