Mutlu Yıllar Edvard Munch!

Edvard Munch, Two Human Beings, The Lonely Ones (1896)

12 Aralık, Çığlık serisiyle tanınan Norveçli ekspresyonist ressam Edvard Munch'un doğum günü. Biz de burada 5 özel çalışmasıyla birlikte Munch'u tekrar tanımaya çalışacağız.

Sister Inger, 1884

Hasta Çocuk, 1886

Edvard Munch, 1885-86 yıllarında Sister Inger ve Hasta Çocuk adlı iki tabloyu birlikte sergiler. Ancak bu iki çalışma da kamuoyunun tepkisini çeker. Hasta Çocuk'ta kızkardeşi Sophie'nin hasta yatağında verdiği hayat mücadelesini anlatır. Zaten Munch'un çocukluğu ve ilk gençlik yılları ailesi içinde yaşanan, hastalıklar ve ölümler, Ölü Anne ve Çocuk, Hasta Çocuk, Hasta Odasında Ölüm çalışmalarında tüm gerçekliğiyle görülür.

Melancholy, 1894

Munch'un melankoli temasını betimlediği Melankoli adlı çalışmasında, siyah giysili figür başını eline yaslamış, resmin ön kısmında deniz kıyısında bir kayanın üzerinde denize dönük bir halde oturmaktadır. Resimde yer alan bu figür aslında kendisidir. Gökyüzü tüm resmin genel havasına uyarak hareketlidir. Buradaki figür çektiği acıyla melankolik bir hal almıştır. Denize bakarken dalgınlığı aslında denizi görmediğini, kafasındaki düşüncelerle boğuştuğunu izleyene belli etmektedir.

Two Human Beings, The Lonely Ones, 1896

Resimlerinde hep bir yalnızlık, hüzün vardır. O kendi duygularından yararlanarak alegorik (kişiselleştirme) resimler yaptı.

Spring Landscape At The Red House, 1935


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-LisansDevam 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Eserin tüm hakları yazara aittir. Kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. Anlayışınız için teşekkürler.

0 Yorumlar