Bir Tabloya Van Gogh'un Gözlerinden Bakmak Ister Misiniz?

Eylül 13, 2015

Bir Van Gogh tablosunu dışarıdan bir gözle incelerken bile gündelik hayatımızda dikkat çekici bulmadığımız herhangi bir objeye hayranlık duyabiliyoruz. Peki ya o tablonun içinde olsak? İzleyenlere veya manzara baksak... Ya da Van Gogh olsak, onun gözünden baksak... Nasıl olurdu?

Sizi bilmiyorum ama ben bir tabloyu uzun uzun seyrederken içine girebilmeyi, tablonun içinde dolaşabilmeyi isterdim. NY Brooklyn'li animatör Mackenzie Cauley, Van Gogh'un The Night Café isimli tablosunu bazı özellikler ekleyip 3 boyutlu olarak canlandırarak bu isteği biraz da olsa gerçekleşebilir kılmış.

Van Gogh, The Night Café

Proje "görsel gerçekliğin yenilikçi kullanımlarının bir araya getirilmesini" amaçlayan bir yarışmaya gönderilmek üzere ortaya çıkmış. Bu ışık oyunlarıyla sergilenen görsel diorama, orijinal tablolardan titizlikle ögeler toplanıp ardından 3 boyutlu programlar ve yazılımlar yardımıyla, toplanan ögelerin dijitalleştirilmesiyle oluşturulmuş. Orijinal 2 boyutlu halinde görülemeyen yerleri için bar kenarında piyano çalan adam gibi ekstradan birkaç öge eklenmiş. İnsanların sahneyi gezerken deniz tutmuş gibi mide bulantısı hissetmemeleri için Cauley, iyi seçilemeyen biçimi bozuk perspektifleri de yumuşatmış.

3 boyutlu olarak yeniden modellemek için Hollandalı empresyonistlerin çalışmalarının ideal olduğunu öne süren Cauley, Van Gogh konusunda ise yalnızca tablolarına bakarken bile kendini orada hissettiğini söylüyor:

"Van Gogh'un resimleri 2 boyutlu tuvallerde olmasına rağmen kendinizi neredeyse o mekanların ve zamanın içindeymiş gibi hayal edebiliyorsunuz."

Tabloları incelerken yaşadığı hissiyatı videolaştıran ve projesi için kullanacak olan Cauley'in elleri dert görmesin; hem dış bir gözle Van Gogh'a hem de Van Gogh'un gözünden dış dünyaya bakabilmemize olanak taşıyan harika bir görsel çıkartmış ortaya!


Bunları Da Okuyabilirsiniz:

0 yorum

İlginiz için teşekkürler...