A.'nın Portresi

A.'nın Portresi (Portrait of A), Tuval üzerine yağlıboya, 2013, Neş'e Erdok

Neş'e Erdok, 1940 İstanbul doğumlu ressam. İ.D.G.S.A. Resim Bölümü Neşet Günal Atölyesi'nden mezun oldu. 1965-66 yıllarında Madrid'de Escuela Eutral de Idromas'ta ve Eseuela Diplomética'da İspanyol Dili, Edebiyatı, Uygarlığı ve Sanat Tarihi üzerine çalışmalar yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı hesabına Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne öğretim üyesi yetiştirilmek üzere Fransa'ya gönderildi. Paris'te Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts'da Prof. Chaplain Midy ve Prof. Pierre Matthey de Etang yanında resim çalışmaları yaptı. 1981 yılında profesör oldu. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda resimleri bulunan sanatçı, bugüne dek 100'ü aşkın karma sergide yer almıştır.

Neş'e Erdok; resimlerinde insanlık hallerini, insan olma halini anlatır. İzlerken sorular sordurur. Baktığımızın aslında gördüğümüz olmadığını farkına varmamızı sağlar. Düşle gerçek, 'ben' ile 'ben'den içkin ben iç içedir. "A.'nın Portresi" adlı çalışması da sanki bunu tasdiklercesine bakan ve bakılan aynı sahnede bir arada.

"Ona bakıyorum. Susuyor. Önüne bakıyor. Çocukluğundan beri bu oyunu oynar: Gözetlenme oyununu..."

El ve yüz resimde odak noktası konumunda, bakışlarımız sanki gizli bir güç tarafından o noktaya yönlendiriliyor. Düş ile gerçekse A.'nın parmakları arasında tabiri caizse, yoğuşmakta sanki.

Bir yanda uzaklarda sisler arasında A.'ya yönelen kaygılı bakışlar, önümüzde ise her şeyden emin hatta cüretkar A. Peki anlatılan hangisinin hikayesi? En önemlisi izleyen kim?
Yoksa kendini başka suretlerde görmekten hoşlanan bizler miyiz asıl gözetleyici?

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-LisansDevam 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Eserin tüm hakları yazara aittir. Kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. Anlayışınız için teşekkürler.

0 Yorumlar