Adele Bloch-Bauer’in Portresi I-II

Ağustos 07, 2015


Ressam: Gustav Klimt

Eserin Yaradılış Yeri: Viyana

Eserin Bitiş Tarihi: 1907

Eserin Bulunduğu Yer: Neue Sanat Galerisi, NY

Eserin Gerçek Boyutu: 138 x 138 cm

Tür: Portre

Stil: Yeni Sanat (Art Nouveau)

Teknik: Yağlıboya

Materyal: Tuval

Sanatı seven, zengin bir sanayici ve aynı zamanda ressamın yakın bir arkadaşı olan Ferdinand Bloch-Bauer, 1903 yazında Ekim'deki evlilik yıl dönümleri için hediye etmek amacıyla Gustav Klimt'den eşi Adele Bloch-Bauer'i resmetmesini istemişti.
Klimt, aynı yıl çeşitli taslaklar çıkardıysa da eseri tamamlaması üç yıl sürmüştü.
1912 yılında ise yine Ferdinand Bloch-Bauer'in ricasıyla aynı modelin ikinci bir resmini yaptı. (Adele Bloch-Bauer’in Portresi II) Burası önemli, çünkü Klimt ilk kez bir modelle iki portre çalışmıştı.


"Adele Bloch-Bauer’in Portresi I" adlı eser, Gustav Klimt'i en çok uğraştıran eserdir. Çünkü hiçbir model üzerinde bu kadar ince çalışmamıştı. Aynı zamanda "Altınlar İçindeki Kadın" olarak da adlandırılan kare formatındaki esere baktığımız zaman ellerini kavuşturmuş, zarif ama bir o kadar da acıya meyilli modern bir Yahudi kadının bakışlarıyla karşı karşıya kalıyoruz.

Klimt'in babası Katolik bir mücevher ustası olduğu için eserlerine altın parçaları serpiştirdiğine (aslında serpiştirmek de pey uymadı, yerleştirmek diyelim) daha önceki The Kiss adlı eserinde ufaktan değinmiştim. Klimt'in imzası, dekoratif ve geometrik elementlerdir; üçgenler, yumurtalar, gözler... Burada da yine göz figürlü elbisede özenle yerleştirilmiş altın parçaları görüyoruz. Tüm o ihtişamın arasında, narin, biraz mesafeli biraz da kederli görünen Adele, yine altın rengi arka planla bütünleşmiş görünüyor.

Ne kadar doğrudur bilmiyorum fakat bazı söylentilere göre Klimt, modeline aşıktı. Ve bir ilk yaparak, iki kez Adele'in portresini yapmasının nedeni buydu. Bir diğer söylenti ise Adele'in aslında Klimt'in tüm resimlerinde olduğu. Adele'in parmaklarından biri (yüzük parmağı) çarpıktı. Ve ressamın hemen hemen her eserinde resmettiği kadın figürlerinin parmaklarından en az biri çarpık görünümde. Bunlar elbette ki doğruluğu günümüzde bile tartışılan çeşitli söylentiler...


Biraz Adele Bloch-Bauer'dan bahsetmek istiyorum. 9 Ağustos 1881 tarihinde dünyaya gelen Adele, manik depresifti. Yüksek sınıfa mensup olan Adele'nin salonunu akşamları Stefan Zweig, Gustav Mahler, Johann Strauss, Jacob Wassermann gibi isimler doldururdu. Ferdinand ile evlenince en büyük tutkusu sanat eserlerini satın almaya devam eden Adele, Klimt'in de iyi bir müşterisiydi. Öyle ki menenjitten ölmeden 6 yıl önce, 1919 senesinde Klimt adına bir yer yaptırıp usta ressamın eserlerini burada saklamıştır.

Bu eser, 2006 yılında New York'taki Neue Sanat Galerisi'nin sahibi Ronald Lauder tarafından 135 Milyon Dolar'a (Dünya'nın en pahalı 3. tablosu) satın alındı ve Lauder, eser için "Neue Gallerie'nin Mona Lisa'sı" yorumunu yaptı.

Lakin eser, yıllarca dava konusu oldu.

Adele'nin Viyana'da sergilenmesini vasiyet ettiği portre, II. Dünya Savaşı'nda Naziler'in eline geçti ve açık artırmayla Viyana'dan uzaklaştı. Eserin peşini bırakmayan Maria Altmann'ın durumu (Ferdinand'ın yeğeni), Terrence Turner'in çektiği 2008 çıkışlı "Adele's Wish" adlı filmde de gösteriliyor. Ayrıca eserin hengameli yolculuğu "Stealing Klimt" adlı 2007 çıkışlı belgesele de yansıdı. Bu yıl vizyona giren ve diğer iki filmden daha çok beğenilen Simon Curtis'in yönettiği "Woman in Gold" ise tüm hikayeyi toplar nitelikte. Bir tablonun böyle farklı üç yapıta konu olması, Klimt'in çalışma süresi veya tekniğinden değil aslında. Tablonun gerçek sahiplerinin, özellikle Maria Altmann'ın, yıllar sonra aile mirasını korumak adına verdiği mücadele...

1912'de yapılan "Adele Bloch-Bauer’in Portresi II" adlı eseri buradan görebilirsiniz. İlk resimdeki hüzünlü duruş sanki daha çok artmış ve asalet ise olduğu gibi yansımış görünüyor. Adele'nin günlük yaşamının ve sadeliğinin resmedildiği görülmektedir.

Gustav Klimt'in bu iki eserde kendisi için çıkardığı eskizlere buradan göz atabilirsiniz.

Bunları Da Okuyabilirsiniz:

0 yorum

İlginiz için teşekkürler...