Öpücük


Ressam: Gustav Klimt

Eserin Başlangıç Tarihi: 1907

Eserin Bitiş Tarihi: 1908

Eserin Bulunduğu Yer: Belvedere Galerisi, Viyana

Eserin Gerçek Boyutu: 180 x 180 cm

Dönem: Altın Dönem

Tür: Tür Resmi

Stil: Yeni Sanat / Art Nouveau

Teknik: Yağlıboya

Materyal: Tuval

1862 - 1918 arasında yaşamış Avusturyalı sembolizm / simgecilik akımlarının ressamları arasında yer alan Gustav Klimt önceleri dekorasyon çalışmaları yapmış, sonraları ise avangart bir çizgide ilerlemiştir. Eserlerinin birincil konusunu kadınlar oluşturmakta ve birçoğunda ince erotizm içeren çizgilerle süsleme yapmıştır. Ressamın tarzı "art nouveau" ve "sembolizm" karışımı olarak dikkat çekerken farklı renk karışımları, dekoratif süslemeleri sanatının olmazsa olmazıdır.

Gustav Klimt'in erkek kardeşi Ernst, 1891 senesinde Helene Flöge ile evlendi. Fakat bir yıl sonra hayatını kaybetti. Klimt'in bu vesile ile tanıştığı Helene'in ablası Emilie Louise Flöge bu tablodaki kadın figürüdür. Bu bilgi kesin olmamakla birlikte Klimt'in Emilie'ye aşık olduğu ve birçok tablosunda model olarak kullandığı da bir gerçektir. Kendisinin 45'inde, Emilie'nin de 30'unda olduğu yılda resmedilmiştir bu tablo. Altın yaldızlarla yapılan bu eser ressamın altın dönemine aittir.

Öpücük'te (The Kiss) gördüğümüzü en basit tabiriyle anlatmak istersek, kadın ve erkek dizlerinin üstünde, bir uçurumun kenarında öpüşüyorlar. Kendilerinden geçmiş oldukları aşikâr. Her yorumcunun hemfikir olduğu tek nokta "Sonsuz aşkın simgesi öpücük"tür. Resmi kendimce yorumlamadan önce herkesin hemfikir olduğu noktayı belirtmek istedim çünkü eser izleyen ve yorumlayan kişinin ruh haline göre değişmekte. Ben başlayacağım fakat siz okurken bana katılmayabilirsiniz veya katılabilirsiniz de. Tavsiyem: Farklı ruh hallerinde olduğunuz günlerde incelemeniz.

Gerçeküstü bir aşkın çiçek tarlasındaymış izlenimi veren bu tabloda, kadın ve erkeğin bedenlerindeki şekillerin farklılığını dikkatli bakan gözler hemen görebilir. Kadının giysisi ve saçları baharı anımsatan çiçek desenleriyle bezelidir. Erkeğin saçlarında yosunlar, giysisinde dikdörtgenimsi, mozaik şekiller ve her ikisinde de keskin renk geçişleri boşuna değildir; bir anlamı vardır. Çünkü burada Klimt, kadınla erkek arasındaki ayrıma vurgu yapmak ister gibidir; kadın dünyasının anlaşılmaz ama yumuşak belirsizliği, erkek dünyasının netliği ve kesin doğrularını simgelemektedir aslında bu şekiller.

The Kiss, zamanında hakkettiği ilgiyi maalesef görememiş; ancak çok daha sonraları üzerindeki çiçek desenleri ve imgesel erotizmiyle, günümüz gençlerinin yakından ilgi duyduğu 68 Kuşağı'nın Çiçek Çocuklarını etkilemiş ve resim, zamanında görmediği ilgiye uzun yıllar sonra kavuşabilmiştir. Eser sadece Klimt'in değil, zamanla tüm dünyanın en ünlü resimlerinden biri haline gelmiştir.

Eserin ana noktası zamanın önemsizliği ve yoğun sonsuzluk duygusudur. Kadın ve erkeğin aşktan dolayı kendilerinden geçerek tutkuyla öpüşmesi birçok kesim tarafından farklı şekillerde yorumlanmıştır.

Bir kesime göre; kadının gözlerinin kapalı olması ve bir eliyle adamı itiyormuş gibi durması, adamınsa onu kollarına sarıp avucunda tutarak öpmesi kadının adamı istemediğini düşündürmüştür.

Fakat tablo büyük çoğunluğa göre zamanı ve mekanı düşünmeden dizlerinin üstünde, bir bütünmüş gibi, kendinden geçerek öpüşen tutkulu bir çifti yansıtmaktadır.

Kadının narinliği, adamın hakimiyeti ise tamamen cinsiyet üzerine kurulmuş bir belirginliktir. Şöyle ki; çift desenlerle, süslemelerle bezenmiş gerçeküstü bir aşk bahçesindedir. Kadının giysisi ve saçları, baharı anımsatan renkler ve çiçek desenleriyle süslüdür. İlk bakışta bütün olarak gördüğümüz kadın ve erkek vücutlarının burada yakından inceleyerek ayrımına varabiliyoruz. Erkeğin saçlarındaki yosunlar, giysisindeki dikdörtgenimsi mozaik şekiller ise onun vücudunu kadın vücudundan ayıran kısımlardır.

Klimt burada iki farklı cinsiyetin arasındaki ayrıma vurgu yapmıştır. Yani kadın dünyası ne kadar yumuşak, kırılgan ve belirsizse erkek dünyası o kadar keskinliği ve doğruluğu simgelemektedir.

0 Yorumlar