Etkinlik: Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resim Sergisi


Haftasonu evimde vakit geçirirken Zete Yayınlarının çıkardığı Üniverzete dergisine göz atıyordum. Derginin daha ilk sayfalarında yazılan bir yazı dikkatimi çekti. Dilara Muslu'nun kaleme aldığı bu sergi yazısı çok hoşuma gitti. Dergiyi online okumak için tık tık.

Ben artık İstanbul'da olmadığım için çok büyük bir ihtimalle sergiye gidemeyeceğim. Ama resim ve özellikle Türk Resim Sanatı'na meraklı takipçilerimin hoşuna gidecek bir sergi olduğu kanısındayım.

Sakıp Sabancı Müzesi'nde sergilenen bu koleksiyonda erken dönem Türk resminin seçkin örneklerinin yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde İstanbul'da çalışmış yabancı sanatçıların da eserleri bulunmakta. 1850-1950 yılları arasında yoğunlaşan koleksiyonda Raphael, Konstantin Kapıdağlı, Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmed Paşa, Süleyman Seyyid, Nazmi Ziya Güran, İbrahim Çallı, Feyhaman Duran, Fikret Mualla gibi yerel sanatçılar ile, Fausto Zonaro ve Ivan Ayvazovski gibi yabancı sanatçıların eserleri bulunmakta.

Müze İle İlgili Genel Bilgiler

Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar: 10.00-18.00
Çarşamba: 10.00-20.00
Her müze ve saray gibi Sakıp Sabancı Müzesi de Pazartesi günleri genel temizlik ve bakım nedeniyle kapalı.
Ayrıca, Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk günü de müze kapalı oluyor.

Giriş Ücretleri

Tam Bilet: 20 TL
Grup Bileti (En az 10 kişi): 15 TL
İndirimli: 10 TL (Öğretmenler)
Çarşamba günleri ücretsiz.

Ücretsiz Giriş

Öğrenciler
14 yaş ve altı çocuklar ile birlikte bir refakatçi
Engelliler ve bir refakatçi
60 yaş üzeri ziyaretçiler
Sabancı Üniversitesi akademik ve idari personeli
ICOM Kart sahipleri
Basın mensupları

Müzekart+ (Müzekart Plus) sahipleri müzeyi kartlarının süresi içinde indirimli bilet fiyatı (10 TL) ödeyerek ziyaret edebilir, müze bünyesindeki mağazada ise %10 indirim hakkını kullanabilirler.

Daha detaylı bilgiyi Sakıp Sabancı Müzesi'nden alabilirsiniz.

0 Yorumlar