Fındık Toplayıcıları


Ressam: William-Adolphe Bouguereau

Eserin Bitiş Tarihi: 1882

Eserin Bulunduğu Yer: Detroit Sanat Enstitüsü

Eserin Gerçek Boyutu: 134 cm x 87.5 cm

Tür: Tür Resmi

Stil: Neoklasisizm

Teknik: Yağlıboya

Materyal: Tuval

Diğer İsimleri: Les Noisettes, The Nut Gatherers


Fransız ressam Bouguereau tarafından 1882 tarihinde yapılan bu eser, ilk olarak 3-5 Mart 1886 tarihinde Mary Morgan'a (Amerikan Sanatı Derneği) satılmış ve 1954 yılında William E. Scripps tarafından Detroit Sanat Enstitüsü'ne bağışlanmıştır. Bu arada birçok farklı yerde (profesyonel veya kişisel) sergilenmiştir.

Mitolojik figürler, melekler, kadın ve çocuklar tasvir etmeyi seven ve insan anatomisi konusunda uzmanlaşmış sanatçının bu eseri de tıpkı diğerleri gibi Neoklasisizm'e güzel bir örnek. Idyll'in Çocukluğu adlı eser hakkında bilgiler verip duygularımı anlatırken Neoklasisizm'e ve bazı tekniklere de değinmiştim. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

Eser, pastoral duygusal bir sahneyi anlatıyor. İki genç kız ormanda birlikteler. Üzerlerinde elbise olsa da, ayakları çıplak. Fındık toplama işlemine başlamadan önce biri hafif bir şekilde yaslanarak diğeri de dizlerini yana kırarak oturuyor. Uzaktan esere baktığımda sanki onların birazdan işe koyulmak yerine kaygısız bir şekilde saatlerce dinleneceğini düşünmeden edemiyorum.

0 Yorumlar