Öğleden Önce Onbir


Ressam: Edward Hopper

Eserin Bitiş Tarihi: 1926

Eserin Bulunduğu Yer: Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, Washington

Eserin Gerçek Boyutu: 71.3 cm x 91.6 cm

Tür: Nu resim

Stil: Yeni Gerçekçilik

Teknik: Yağlıboya

Materyal: Tuval

Öğleden Önce Onbir (Eleven A.M.) ABD'li ressam Edward Hopper'ın mavi koltukta oturup dışarıyı izleyen bir kadını resmettiği tablosudur. Şu anda Hirshhorn Müzesi koleksiyonunun bir parçasıdır.

Resmin ön planında bir kadın ellerini sıkarak mavi bir koltukta oturup pencereden dışarıyı izlemekte. Çıplak ve yan. İzleyiciye yüzünü göstermez, resme bakan herkes yalnızca onun burnunu görebilmekte. Koltuk açısı izleyiciye dönük olsa da kadın figürünün vücudu izleyiciden çok resimdeki pencereye dönüktür. İzleyici onunla asla karşı kaşıya gelemeyeceğini düşünse de bedeni aslında onun yüzüdür. Resmin yakın ön planındaki masada bir lamba bulunmakta. Lambanın arka planına baktığımızda o bölgeyi boydan boya kaplayan perde benzeri bir kumaş görebiliriz. Kadının arka tarafında bir dolap ve dolabın üst kısmında küçük çerçeve içinde asılı bir resim bulunmakta.

Öğleden Önce Onbir'de kompozisyona hakim olan kadın figürüdür. Kadının vücudu oldukça soluk. Hopper, diğer renkleri kullanarak daha canlı bir cilt görünümü verebilirdi ama tercih etmedi. Çünkü resmin bütününe baktığımızda koltuğun mavisi, ön planda bulunan lambanın koyu kırmızısı, arka planda bulunan yeşilimsi perde ve pencerenin ışığı ancak soluk (veya soft) bir renkle dengelenebilirdi. Birleştirdiği elleri ise birçok yorumcuya göre resmin merkezi. Tam olarak izleyiciyi çeken, onun uzayı. (Uzay kelimesini kullandım çünkü orada farklı bir ortam söz konusu. Aura da diyebilirsiniz ama bu daha kısıtlayıcı bir terim olacaktı.) Ellerini birleştirmesi, vücudun pencereye olan açısıyla biraz tedirgin görünüyor öyle değil mi?

Hopper, defalarca iç mekanlarda nü kadın figürlerini resmetmiş bir ressam. Bazı sanat eleştirmenlerine göre Öğleden Önce Onbir kadın cinselliği üzerine yapılmış bir tablo. Figürümüzdeki tedirgin ve ürkek duruşu da göz önünde bulundurursak bizler de 'bazı sanat eleştirmenlerine' katılıyoruz. Belki de Hopper, kadının cinselliğini tehdit eden unsurlardan bahsetmeye çalışmıştır, kim bilir?

0 Yorumlar