Müzik DersiEserin Bitiş Tarihi: 1626

Eserin Bulunduğu Yer: Rijksmuseum, Amsterdam

Eserin Gerçek Boyutu: 47.6 cm x 63.5 cm

Tür: Alegorik resim

Stil: Barok

Teknik: Yağlıboya

Materyal: Tuval

Diğer Bilgiler: Rembrandt, resmi bitirdiğinde henüz 20'lerindeydi. Resim 1636'da yani ressam resmi bitirdikten 10 yıl sonra keşfedildi.

Bugün birlikte Hollanda'nın altın çağında pek çok eser veren Rembrandt'ın "Musical Allegory" (Türkçeye çevrilmiş hali; Müzik Dersi) isimli tablosunu inceleyeceğiz.

Genç bir kadın tarafından yönetilen bir grup insan bir odada müzik yapıyorlar. Kadın kucağında bulunan büyükçe defterden bir şeyler okurken yanında bulunan iki adam da enstrümanlarıyla ona eşlik etmekte. Arkada bulunan yaşlı kadın ise elini çenesine dayamış, kulağına dolan müziği dikkatle dinlemekte. Ön planda ise bir keman, bir ud ve kitap yığınını görmekteyiz.


Şimdi detaylara inelim…

Resmin merkezinde görünen genç kadın, kucağındaki büyük defterden tahminimizce notaları okuyarak, yüzündeki ifade ve el hareketinden de anlayacağımız üzere odada bulunan diğer iki müzisyene şeflik yapıyor.

Genç kadının sağ tarafında oturan uzun bıyıkları olan viyolonsele benzer bir çalgı çalan (viola da gamba) erkek figürü, kadının verdiği notaları dikkatle izliyor.

Hemen arkada bulunan ve diğerine göre daha genç olduğu anlaşılan erkek figürü, elinde arp çalıyor. Şapkası Batı kültürüne daha yakın. Bu figür resimde izleyiciye bakan ve ayakta olan tek figürdür.

Ortada şeflik yapan kadın figürünün arkasında bulunan başı örtülü yaşlı kadın, elini çenesine dayamış, biraz bilgiç, biraz kibirli bir biçimde yukarı doğru bakıyor. Bazı kaynaklarda bu yaşlı kadının "terbiyesiz bir tavır takındığı" bilgisini görebilirsiniz, bu yanlış değildir fakat biz "kibir" kelimesini kullanmaktan yanayız. Yaşlı kadın figürü, eserdeki ışık açısından oldukça önemlidir. Rembrandt'ın ustası olduğu ışık – gölge düşüşü (ki biz bu tekniğe Chiaroscuro diyoruz) bu yaşlı kadın üzerinden rahatlıkla görülebilir.

Resimde bulunan figürlerin elbiseleri bize çok da yabancı gelmiyor öyle değil mi? Sanki Osmanlı Dönemi'ni anımsatıyor… Şeflik yapan genç kadının elbisesindeki motifler, uzun bıyıklı erkek figürünün kalpağı, üzerindeki elbisesi, masa örtüsü, yaşlı kadının baş örtüsü ve örtünün motifleri ressamın aslında Osmanlı kültüründen etkilendiğini açıkça gösteriyor. (Ki kendisi de zamanında bunu dile getirmiş)


Perspektif açıdan görebildiğimiz en uzak planda ise gelişigüzel asılmış mavimsi bir perde ve odanın çıkış kapısı yer alıyor. Gözümüzü sol tarafa doğru çevirdiğimizde bir tablo dikkatimizi çekiyor. Yorumculara göre bu tablo İncil'de gerçekleşen bir olayı resmediyor. Uzun uzun burada anlatmaktan ziyade dış bağlantı vererek sizler için paylaşıyorum.


Genç kadının kırmızı pabuçlarının dibinde duran çeşitli renkte olan kitaplar, bir keman ve ud, Rembrandt'ın ışık - gölge konusundaki ustalığını izleyiciye adeta bir şölen ile sunuyor.

4 Yorumlar

 1. Harika bir paylaşım, aynı zamanda bir o kadar da bilgilendirici.. Teşekkürler.! Ayrıca Çello Kursu İzmir tarafından hazırlanmış, çellonun akorduyla ilgili faydalı bilgiler içeren Çello Akordu Nasıl Yapılır adlı yazımızı da mutlaka okumanızı öneririm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim, görüş bildirmeniz beni çok mutlu etti. Barış ve sevgiyle :)

   Sil
 2. çook başarılı bir inceleme. tebrikler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her ne kadar biraz geç dönüş yapmış olsam da, yorumunuz için teşekkür ederim. Keyifli okumalar! :)

   Sil