Köy Düğünü


Ressam: Pieter Bruegel (Baba)

Eserin Bitiş Tarihi: 1567 - 68

Eserin Bulunduğu Yer: Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches)

Eserin Gerçek Boyutu: 114 x 164 cm

Tür: Tür Resmi

Stil: Kuzey Rönesansı

Teknik: Yağlıboya

Materyal: Tuval


Kuzey Rönesans eserlerinin bir geleneğidir köylü halkın resmedilmesi. Bugün de, bu köylü yaşamının İtalyan tarzında resmedildiği "Köy Düğünü (The Peasant Wedding) adlı eseri inceleyeceğiz.


Ressamın yaşadığı dönemde yemek resimleri hep şu şekilde tasvir edilmiş; masada oturan ancak yiyeceklere dokunmayan figürler hatta yemek yemeyi geçtim, ağızları bile kapalı halde. Ama bu eserde bu genel eğilimin aksine birkaç figürün ağızlarına kaşık götürdükleri, birisinin dudaklarına sürahi götürdüğü, ön planda sol atta ise bir çocuğun parmaklarını yalamakta olduğu görülmektedir. Ve masanın sonunda tam köşede bir çocuk annesinin yanında ağzına yiyecek götürmektedir.


Resimde gelin, duvarda yeşil bir çuha üzerine asılı "gelinlik tacı" altında oturuyor, o zamanın adetleri gereği düğün masasında gelinin hiçbir şey yapmaması, yemek yememesi ve konuşmaması gereği gelin öylece oturuyor. Damat ise ortada yoktur, çünkü yine geleneksel olarak damadın düğün yemeğinde bulunmaması gerekiyor. Resimde gelinin iki sağında yüksek arkalıklı sandalyede nikah memuru oturmaktadır.

Düğün bir samanlıkta veya ahırda geçiyor, çünkü misafirlerin arkasında saman balyaları yığılmış durumda görülmekte. Duvardaki bir tırmık ile iki mısır demeti hasat zamanı olduğunu akla getiriyor. Tabaklar menteşeleri çıkarılmış bir kapı üzerinde taşınıyor. Yemekler ise ekmek, yulaf lapası ve çorbadan ibaret. Yemekleri taşıyan öndeki adamın şapkasının kenarına tutturulmuş olan tahta kaşık, bu adamın parayla çalışan bir işçi olduğunu gösterir. Arkadaki adamın şapkasındaki kurdele ise mensup olduğu grubu gösteriyor. Sol alt köşede bir adam küpler içindeki içkiyi sürahilere doldurmaktadır. İçkinin renginden bira olduğu anlaşılmaktadır. Zaten buğday, arpa yetiştiren köylülerin bira içmesi doğaldır, buna karşın zengin sofralarında şarap içki olarak yer almaktadır.

Davetli misafirler beyaz örtülü büyük masanın etrafında arkalığı olmayan kaba ahşap sıralarda ve basit sandalyelerde oturmaktadır. Masanın başında oturan kırmızı şapkalı genç bir adam yemek tabaklarını konuklara uzatmaktadır. Resmin sol tarafındaki bir başkası ise düğün birasını ufak kupalara doldurur. Resmin daha sağ tarafında kıyafetinden anlaşıldığı kadarıyla bir Fransisken papazı soylu bir adamla konuşmaktadır. Masanın altından kafasını çıkaran köpek muhtemelen soylu adamın köpeğidir. Resmin sol tarafında ayakta duran iki adam gayda çalmaktadır. Bunların pantolonlarında da mensubiyetlerini gösteren kurdeleler görülür. Bunlardan birinin gözü yemeklerdedir.

0 Yorumlar