Belshazzar’ın Ziyafeti

Mayıs 13, 2015Eserin Bitiş Tarihi: 1635

Eserin Bulunduğu Yer: The National Gallery, London

Eserin Gerçek Boyutu: 167.6 x 209.2 cm.

Tür: Dini resim

Stil: Barok / Felemenk Barok

Teknik: Yağlıboya

Materyal: Tuval

Diğer Bilgiler: Ressam, resmi tamamladığında 29-30 yaşındaydı.

Babil Kralı Belshazzar İ.Ö. 6. yy'da soylular için bir ziyafet düzenler ve onlarla birlikte oturup şarap içer, eğlenir. Birden kralın arkasında bir el belirir. Kral ve etrafındakiler korkuya kapılarak(resimde sadece sağdaki kadın tepkisiz kalmış), ne olduğunu anlamak için o yöne bakarlar. Elin olduğu yerde bir yazı görülmektedir ve kral kahinleri çağırıp yazının ne anlama geldiğini sorar. Kahinlerin hiçbiri bunu okuyamaz en sonunda Daniel yazıyı okur: “Meme mene tekel u-parsin”. Mene sayılı demektir ve mesaj, tanrının kralın saltanat günlerine bir son vereceği anlamını içerir. Tekel, denge anlamına gelir; buradaki mesaj, kralın dengeleri sağlayamadığı ve testi geçemediğidir. Parsin bölünmüş demektir ve krallığın bölünmesine işaret eder. Krallık bölünecek ülke Medler ve Persler tarafından paylaşılacaktır. Aynı gece Belshazzar öldürülür. Hristiyanlar Daniel'i İsa'nın geleceğini gören bir peygamber olarak yorumlarlar. Museviler'e göre ise o Babil'e yardım eden bir bilge kişidir.

Yukarıdaki metin Eski Ahit'ten alıntı.

"Belshazzar's Feast" isimli eserde en çok dikkat çeken figür elbette ki Belshazzar'ın ta kendisi. Başını en az 90 derece döndürmüş olması, boynunun gerginliği, boğazının sıkışıklığı, şaşkın gözlerinin uğursuz metne odaklanması, yüzündeki korku dolu ifade ve bir kolunu kendine siper edercesine kaldırması. Bu onun yazıyı tehdit olarak gördüğünün kanıtıdır. Tablonun da en büyüleyici ve etkileyici kısmı burasıdır.

Rembrandt'ın bu resmi yaptığı sıralarda Hollanda bölgesi İspanyol işgali altındaydı. Masadaki kap-kacak, altın ve gümüş oldukları belli, Hollandalıların İspanyollara ödediği yüklü vergilere işaret etmektedir. Belshazzar'ın Ziyafeti isimli bu tablo, Rembrandt'ın tıpkı diğer tablolarındaki gibi büyük boyutlu olup Barok sanatının ünlü örneklerinden biridir.

Bunları Da Okuyabilirsiniz:

0 yorum

İlginiz için teşekkürler...